Wizyta Sekretarz Generalnej sieci UNA EUROPA w Krakowie

W dniach 26-27 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego z Panią Emily Palmer, pełniącą funkcję Sekretarza Generalnego sieci UNA EUROPA.

Uniwersytet był reprezentowany przez Prorektora UJ ds. Badań Naukowych
 i Funduszy Strukturalnych Pana Profesora Stanisława Kistryna oraz przedstawicieli jednostek zaangażowanych w działania sieci. W spotkaniu uczestniczyła również Dyrektor Generalna  Ministerstwa Nauki
i Szkolnictwa Wyższego, Pani Anna Budzanowska.

Uniwersytet Jagielloński należy do prestiżowego konsorcjum UNA EUROPA
i współtworzy go wraz z Freie Universität Berlin, Alma Mater Studiorum Università di Bologna, The University of Edinburgh, KU Leuven, Universidad Complutense de Madrid oraz Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne.

Celami stowarzyszenia są między innymi dążenie do zintegrowanej współpracy między uniwersytetami w zakresie wysokiej jakości badań naukowych, wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań, wspieranie dobrych praktyk oraz przyczynianie się do rozwoju europejskiego szkolnictwa wyższego i europejskiej przestrzeni badawczej.

Wizyta Sekretarz Generalnej  miała na celu zapoznanie się
z działaniami realizowanymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, po to, aby jak najlepiej wykorzystać nasze mocne strony w strukturach sieci. Pani Palmer przypomniała, że inspiracją do stworzenia sieci UNA EUROPA było wystąpienie Prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w grudniu 2017 roku, podczas którego odnosił się do idei powstania wspólnego Europejskiego Uniwersytetu. W swojej prezentacji przedstawiła wizję, misję oraz strukturę sieci, obszary badań, a także strategię dalszych działań.

W drugiej części spotkania przedstawiciele UJ prezentowali aktualne działania i projekty, w które
 są zaangażowani oraz prezentowali pomysły na kolejne wspólne inicjatywy w ramach sieci
m.in. DIGITALIZED!, OpenU, Phoenix, The Guild. Szczegółowo został omówiony projekt 1EUROPE, na którego realizację sieć otrzymała finansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Drugi dzień spotkania odbył się w Jagiellońskim Centrum Innowacji.

Zdjęcie 1: Prof. Bartosz Brożek – Prodziekan Wydziału Prawa I Administracji UJ, koordynator działań UJ w ramach sieci UNA EUROPA

Zdjęcie 2: od lewej: Dyrektor Generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Anna Budzanowska, Sektretarz Generalna sieci UNA EUROPA Pani Emily Palmer

Autorka zdjęć: Izabela Krajewska, Sekcja ds. Współpracy Międzynarodowej, Dział Współpracy Międzynarodowej

Autorka artykułu: Hanna Gemza, Sekcja ds. Współpracy Międzynarodowej, Dział Współpracy Międzynarodowej