.

• marco.reyes.bernal@student.uj.edu.pl
  • Czapskich 4/23
  • 31-110 Kraków

Sukces międzynarodowej inicjatywy Una.Futura!

9 lipca oficjalnie zakończył się koordynowany przez Uniwersytet Jagielloński międzynarodowy projekt Una.Futura zorganizowany we współpracy z partnerami Una Europa.

W tym innowacyjnym procesie, który miał na celu opracowanie rozwiązań dotyczących rzeczywistych wyzwań w środowisku społeczno-gospodarczym, związanych z rewolucją cyfrową, wzięło udział ponad 100 studentów, doktorantów, facylitatorów i ekspertów z partnerskich uniwersytetów Una Europa.

Uniwersytet Jagielloński reprezentowali studenci i doktoranci:

Morgana Bettega Gazabin (WSMiP), Nadia Gubernat (WSMiP), Dominika Lis (WSMiP), Dmytro Miedzianowski (WZiKS), Magdalena Sawczuk (WZiKS), Anna Strekalovskaya (WCH), Stanisław Szufa (WMiI), Kinga Magdalena Walaszek (WZiKS), Milena Ślósarz (WZiKS) oraz facylitatorzy, którzy wspierali działania projektowe: dr Mateusz Lewandowski (WZiKS), dr Magdalena Trzcionka (WSMiP), dr Maksymilian Galon (WSMiP) oraz dr Marcin Jarząbek (WH).

Koordynatorami z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego byli: dr Mateusz Lewandowski (Instytut Spraw Publicznych), mgr Łukasz Gacek (Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości), mgr Hanna Gemza (Una Europa) ze wsparciem Izabeli Garibaldi (Una Europa), Mariny Bąkiewicz (AIP), Joanny Buczek (AIP), Kingi Guzik (Social Engagement Gate) oraz Jadwigi Winiarskiej (CITTRU). Opiekunami merytorycznymi projektu byli dr Paweł Ścigaj (WSMiP) oraz dr Marek Jakubiec (WPiA).

W pierwszych dwóch tygodniach projektu (w ramach tzw. Pre-Sprintu), zespoły miały okazję się spotkać, wymienić doświadczeniami, zapoznać z przydatnymi narzędziami i przygotować merytorycznie do intensywnej pracy podczas zaplanowanego na trzeci tydzień Design Sprintu.

W trakcie Design Sprintu studenci i doktoranci projektowali i testowali nowe rozwiązania dla sześciu kluczowych wyzwań, które zaprezentowali pozostałym uczestnikom i zaproszonym gościom 9 lipca 2021 podczas oficjalnego zakończenia projektu.

Digital empowerment:

• GEO – global education online - platforma oferująca międzynarodowe studia online.
  • Una.talem – otwarta przestrzeń (offline) w Uniwersytetach Una Europa do poszerzania wiedzy cyfrowej.

Digital citizenship

• E-voting -platforma do głosowania elektronicznego.
  • Global hub – bezpłatna platforma informacyjna zawierająca dane dotyczące edukacji i miejsc pracy.

Digital economy

• Cross-border transfers – wygodne przelewy pieniężne dla rodziny, bez banków (wirtualna waluta).
  • CC-101- platforma edukacyjna o kryptowalutach.

Augmented human

• Rozwiązania multisensoryczne i innowacyjne algorytmy badawcze dla lepszej dostępności sztuki i informacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Cyber threats

• Nauka przez zabawę i cyfrowe platformy detekcyjne.

Mental well-being and social relations in the digital world

• Platformy cyfrowe i aplikacje podnoszące świadomość na temat wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym i ułatwiające kontakty międzyludzkie.

Poszerzone opisy wszystkich projektów pojawią się w Una.Futura Concept Book – publikacji podsumowującej to wydarzenie.

Więcej o inicjatywie Una.Futura można znaleźć na oficjalnej stronie Una Europa.

Zachęcamy do obserwowania Una Europa w mediach społecznościowych, TwitterInstagramLinkedIn, aby uzyskać najnowsze aktualizacje na temat Una.Futura.