I Seminarium Una Europa poświęcone problematyce One Health

One Health to nowy obszar badań, ukierunkowany na poszukiwanie rozwiązań dla wspólnych problemów zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Jego istotą jest interdyscyplinarne i wielowymiarowe podejście, mogące przynieść odpowiedzi na pytania, z którymi nie mogą poradzić sobie samodzielnie poszczególne dziedziny nauki. Od dwóch lat Uniwersytet Jagielloński uczestniczy w aliansie Una Europa, tworzonym przez 8 wiodących uniwersytetów Europy, w obrębie którego One Health stanowi jeden z pięciu kluczowych obszarów współpracy.

Trzeciego listopada corocznie obchodzony jest międzynarodowy One Health Day. Z tej okazji zespół koordynujący działania w tym obszarze organizuje seminarium, którego celem jest poznanie obszarów badań i zainteresowań problematyką One Health wśród różnych zespołów badawczych UJ oraz wypracowanie strategii współpracy, zarówno w obrębie naszej Uczelni, jak i z zagranicznymi partnerami aliansu Una Europa.

Seminarium, którego szczegółowy program znajduje się poniżej, odbędzie się w dniu 3 listopada 2021 roku w godzinach od 15.00 do 17.00 w Auli Nowodworskiego budynku Collegium Medicum w Krakowie, przy ul. Św. Anny 12 (1. piętro). Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników naukowych oraz doktorantów naszej Uczelni zainteresowanych tą tematyką.

Wstęp na seminarium jest wolny. Nie jest wymagana też wcześniejsza rejestracja.

Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią wszystkich uczestników seminarium prosimy o zasłanianie nosa i ust.

Szczegółowy program :

I Seminarium Una Europa poświęcone problematyce One Health

3 listopada 15.00 do 17.00

Miejsce: Aula Nowodworskiego

Ul Św. Anny 12 (1.piętro)

Program (Wystąpienia z dyskusją około 10 minut)

• Otwarcie spotkania i wystąpienie Prorektora UJ ds. Collegium Medicum

Prorektor UJ ds CM prof. dr hab. Tomasz Grodzicki

• One Health i Una Europa na UJ

Prof. dr hab. Adam Windak, Katedra Medycyny Rodzinnej UJCM i prof. dr hab. Małgorzata Bała, Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej, UJCM, Wydział Lekarski

• Biologia strukturalna w odkrywaniu leków

Prof. dr hab. Grzegorz Dubin, Małopolskie Centrum Biotechnologii

• Epidemie i wspólnoty w krytycznych teoriach, artystycznych praktykach i spekulatywnych fabulacjach ostatnich dekad

Prof. dr hab. Małgorzata Sugiera, Katedra Performatyki, Wydział Polonistyki

• Goitrogeny pochodzenia naturalnego - ocena i weryfikacja potencjału uszkadzającego tarczycę w oparciu o modele in vitro i in vivo

Dr hab. Paweł Pasko, Zakład Bromatologii UJ CM, Wydział Farmaceutyczny

• Systemy złożone w kontekście pandemii COVID-19: Ramy analityczne

dr hab. Marcin Grabowski i in., Zespół Global Complex Systems LAB, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych

• Tematyka badawcza Life Sciences dla obszaru One Health w sieci Una Europa - Zespoły WBBiB UJ

Prof. dr hab. Ewa Zuba-Surma, Zakład Biologii Komórki Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

• Czy społeczeństwa są gotowe na strategie Jednego Zdrowia?

Dr hab. Duplaga, prof. UJ, Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia UJCM, Wydział Nauk o Zdrowiu

• Mikrobiom - rola mikroorganizmów w zdrowiu i chorobie

Dr hab. Tomasz Gosiewski, prof. UJ, Katedra Mikrobiologii UJCM, Wydział Lekarski