Pomiń baner

• marco.reyes.bernal@student.uj.edu.pl
  • Czapskich 4/23

Uniwersytet w Lejdzie dołączył do związku uniwersytetów europejskich Una Europa

Rok 2022 rozpoczął się pomyślnie dla Una Europa, ponieważ 13 stycznia związek wiodących uniwersytetów badawczych powitał nowego partnera z Holandii. Uniwersytet w Lejdzie (Universiteit Leiden) i inni partnerzy Una Europa będą korzystać ze swoich wspólnych zasobów, aby kształtować przyszłość Europy poprzez innowacyjną edukację, badania i wymianę międzynarodową.

Założony w 2018 r.,  związek uniwersytetów europejskich Una Europa wykracza poza tradycyjne granice geograficzne i dyscyplinarne, aby pracować na rzecz europejskiego uniwersytetu przyszłości. Sztandarowy projekt 1Europe ma na celu utworzenie ogólnoeuropejskiego żywego laboratorium, którego podstawą jest ponad dwadzieścia wspólnych innowacyjnych formatów w zakresie edukacji i mobilności, w tym Una Europa Joint Bachelor in European Studies i Joint PhD in Cultural Heritage, a także Micro Module in Sustainability i Continuous Education Certificate in Data Science and AI. W ramach projektu Una.Resin, Una Europa podejmuje pierwsze kroki w kierunku rozwoju ekosystemu w zakresie badań i innowacji poprzez budowanie wspólnego programu badawczego, opracowywanie strategii wspólnego korzystania z infrastruktury i wzmacnianie kapitału ludzkiego.

Jako nowy partner związku uniwersytetów europejskich Una Europa, Uniwersytet w Lejdzie dołącza do Uniwersytetu Jagiellońskiego, Freie Universität Berlin, KU Leuven, Universidad Complutense de Madrid, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Alma Mater Studiorum Università di Bologna, University of Edinburgh i Helsingin yliopisto.

Uniwersytet w Lejdzie obejmuje siedem wydziałów w dwóch dużych holenderskich miastach: Lejdzie i Hadze. Kampus w Lejdzie jest siedzibą Leiden Law School, archeologii i nauk humanistycznych. W dziedzinie nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych i behawioralnych ważnym miejscem jest Leiden Bio Science Park, gdzie uniwersytet łączy siły ze środowiskiem biznesowym i Centrum Medycznym Uniwersytetu w Lejdzie (LUMC). Z kolei kampus w Hadze koncentruje się na współpracy z organizacjami międzynarodowymi i sektorem publicznym.

Uniwersytet w Lejdzie liczy ponad 33 800 studentów oraz 7 100 pracowników. Nowy partner Una Europa jest dużą, prowadzącą intensywne badania instytucją o globalnym zasięgu, która wniesie znaczący wkład w społeczność uniwersytetu europejskiego i wzmocni przyszłą strategię.

English version: HERE