Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości

Nowatorskie idee tworzone w ramach Una Europa wymagają nowatorskiej formy współpracy. Jednym z przykładowych działań strategicznych Una Europa jest zainicjowany przez Uniwersytet Jagielloński projekt Future University Lab. Został on opracowany jako „żywe laboratorium” (living lab Una Europa), mające na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat przyszłej roli uniwersytetów w społeczeństwie, opracowanie przełomowych narzędzi i modeli współpracy naukowej i edukacyjnej w ramach europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego, a także ocenę i ukierunkowanie przyszłych działań Una Europa.

Organizacja Laboratorium jest ucieleśnieniem nowatorskiej metodologii, w której fundamentalne problemy przedstawiane są zespołom wizjonerów, którzy nieskrępowani organizacyjnymi czy prawnymi ograniczeniami i w pełni korzystając ze swobody samodzielnego myślenia, nakreślają nowatorskie rozwiązanie jednego z problemów. To rozwiązanie jest następnie podejmowane przez zespół wdrożeniowców, którzy przekładają je na funkcjonalny format.

Przedstawiamy trzecią grupę wizjonerów, którzy w tym tygodniu zaczęli pracę nad następującymi problemami:

• Which core values should inform the University of the Future to avoid the binaries of the traditional ivory tower and rigid managerialism?
  • Is it reasonable to further integrate various dimensions of the university’s mission, and how to do it?
  • How can universities promote the well-being of employees and students and help them flourish?
  • What should be the management models of the university of the future?

Więcej na temat Una Europa Future UniLab można przeczytać na oficjalnej stronie Una Europa: https://www.una-europa.eu/initiatives/future-unilab-1