Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Official website of Una Europa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytety z Irlandii i Szwajcarii przystąpiły do Una Europa

Uniwersytety z Irlandii i Szwajcarii przystąpiły do Una Europa

9 maja w Dzień Europy do sojuszu 9 wiodących europejskich uniwersytetów badawczych Una Europa dołączyły University College Dublin (UCD) i Universität Zürich (UZH). Będzie on teraz liczył ponad 0,5 mln studentów i prawie 100 tys. pracowników oraz miliony słuchaczy wirtualnych.

UCD i UZH mają silne powiązania z członkami Una Europa. Łącznie nowi partnerzy opublikowali ponad 7 tys. publikacji we współpracy z członkami sojuszu Una Europa w ciągu ostatnich 5 lat.

- W szybko zmieniającej się Europie i świecie Una Europa jest zjednoczona w obronie europejskich wartości: godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka. Z dumą obchodzimy Dzień Europy 2022, witając University College Dublin (UCD) i Universität Zürich oraz rozwijając nasz sojusz, ożywiając zaangażowanie Una Europa w te podstawowe wartości - mówi prof. Peter Lievens, koordynator 1Europe (projekt pilotażowy Una Europa), prorektor ds. polityki międzynarodowej w KU Leuven.

UCD to uniwersytet zajmujący się badaniami, który plasuje się w czołówce jednego procenta instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie. Założony w 1854 roku odegrał ważną rolę w kształtowaniu nowoczesnej Irlandii, Europy i nie tylko, kształcąc wielu przywódców politycznych, biznesowych i kulturalnych, w szczególności pisarza Jamesa Joyce'a.

UZH to największy wszechstronny uniwersytet w Szwajcarii i jeden z czołowych uniwersytetów w niemieckojęzycznym świecie. Założony w 1833 roku był pierwszym w Europie uniwersytetem ustanowionym przez demokratyczny system polityczny. Słowa "z woli ludu" są wyryte na jego głównym budynku do dziś.

Una Europa, jako jeden z wiodących sojuszy uniwersyteckich w Europie, działa na rzecz zmiany na lepsze edukacji i kształtowania wspólnej przyszłości Starego Kontynentu. Europa przekracza tradycyjne granice geograficzne i dyscyplinarne, pracując razem na rzecz wirtualnego "multi-kampusu" - Uniwersytetu Przyszłości. Do sojuszu poza UCD i UZH należą także Freie Universität Berlin, Alma Mater Studiorum Università di Bologna, University of Edinburgh, Helsingin yliopisto, Uniwersytet Jagielloński, Universiteit Leiden, KU Leuven, Universidad Complutense de Madrid i Université Paris 1 Panteon-Sorbona.


English version: https://www.una-europa.eu/stories/una-europa-welcomes-ucd-and-uzh