Una4UA

Solidarni z Ukrainą – Uczelnie Europejskie wsparcie współpracyz uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszy UE.

Una4UA to projekt którego głównym celem jest finansowanie współpracy międzynarodowej z partnerem z Ukrainy, w zakresie działań komplementarnych i synergicznych do inicjatyw podejmowanych w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego.

Uniwersytet Jagielloński będący członkiem związku uniwersytetów europejskich Una Europa rozpoczął w styczniu 2023 roku realizację projektu pod nazwą Una4UA. Projekt ten, poprzez włączenie do działań realizowanych w ramach partnerstwa europejskiego studentów, doktorantów oraz kadry akademickiej i administracyjnej z uczelni w Ukrainie, ma na celu zapoznanie środowiska akademickiego Ukrainy z działaniami uniwersytetu europejskiego, nawiązania i zacieśnienia istniejącej współpracy, a także dzielenie się doświadczeniami w zakresie podnoszenia jakości kształcenia i badań, opracowania innowacyjnych formatów i metod kształcenia oraz tworzenia nowych programów studiów.

Do udziału w projekcie zapraszamy naszych ukraińskich kolegów, a proponowana oferta obejmuje uczestnictwo w wizytach studyjnych, stażach, szkołach letnich/zimowych, seminariach, warsztatach, szkoleniach oraz kursach, które prowadzone będą w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz uczelniach stowarzyszonych w Una Europa.

Realizacja projektu wpłynie na podniesienie kompetencji naukowych, badawczych i metodologicznych, a także kompetencji językowych i międzykulturowych uczestników, wzmacniając tym samym internacjonalizację i międzynarodowy rozwój wszystkich zaangażowanych we współpracę jednostek. Poprzez realizację projektu Una4UA chcemy aktywnie wspierać środowisko akademickie uczelni ukraińskich w odbudowie szkolnictwa wyższego oraz transformacji do standardów europejskich po zakończeniu działań wojennych. Największym sukcesem realizowanego projektu będzie wsparcie w procesach umiędzynarodowienia, budowania wspólnoty europejskiej oraz wzmocnienie komunikacji pomiędzy europejskimi uczelniami zrzeszonymi w Una Europa, wyznającymi te same wartości i cele.

CEL WSPARCIA:
Sfinansowanie współpracy międzynarodowej z Partnerem z Ukrainy, w zakresie działań, komplementarnych i synergicznych do działań podejmowanych przez nich w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego -zadanie zlecone NAWA przez MEiN

DZIAŁANIA
9 typów działań; lista uprawnionych działań wskazana w umowie o współpracy

Zespół projektowy UJ:
UnaEuropa Ad Hoc TaskForce on Ukraine:

prof. dr hab. Alicja Józkowicz
mgr Małgorzata Grzelewska