Skip banner

Una.Resin rozpala iskrę badawczo-innowacyjną w Una Europa

W dniu 22 listopada 2023 r. w Scotland House Brussels odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które stało się iskrą rozpalającą potencjał badawczo-innowacyjny Una Europa - ‘ Lighting the Spark: How can R&I ignite a University of the Future?’. Projekt Una.Resin, finansowany w ramach programu Horizon 2020, był głównym bohaterem tego spotkania, rzucając światło na innowacyjne możliwości dla europejskich instytucji edukacyjnych.

Uniwersytet Jagielloński podczas spotkań w Brukseli reprezentowany był  przez prof. Stanisława Kistryna – pełnomocnika rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa oraz delegację zaangażowaną w działania Una.Resin na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydarzenie ‘ Lighting the Spark’ miało na celu zapalanie iskry, która rozświetli drogę dla wielu lat innowacyjnych badań i rozwoju w Europie i zainspiruje do dalszego rozwijania potencjału badawczego Una Europa.

Wydarzenie oficjalnie otworzył Profesor James Smith, Vice Principal International na Uniwersytecie Edynburskim i koordynator projektu Una.Resin, otwierając drzwi do fascynującej podróży przez innowacje i badania w Una Europa.

Kolejnym kluczowym elementem było "Lightning Talks". Alberto Credi z Uniwersytetu Bolońskiego, Isidora Stankovic z Uniwersytetu Paryskiego 1 Panthéon-Sorbonne i Jan D'hooge z KU Leuven podzielili się wglądami w temat budowania wspólnego ekosystemu badawczego Una Europa.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była dyskusja, w której uczestniczyli liderzy akademiccy oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i interesariusze związani z badaniami i rozwojem. Manuel Aleixo z Komisji Europejskiej, Christina Boswell z Uniwersytetu Edynburskiego, Ludovic Thilly z Uniwersytetu w Poitiers oraz Olli Peltoniemi z Uniwersytetu Helsińskiego poprowadzili dyskusję na temat rozwoju europejskiego ekosystemu badawczo-innowacyjnego Una Europa.

Wydarzenie było okazją do wymiany myśli i debaty z europejskimi wizjonerami w dziedzinie R&I (Research & Innovation) oraz do rozmowy o sukcesach projektu. Kluczowym osiągnięciem Una.Resin jest rozwinięcie trzech obszarów strategii: badania i innowacje; dzielenie się infrastrukturami badawczymi i zasobami; oraz zalecenia dotyczące rozwoju kapitału ludzkiego Una Europa. Strategie te są uwzględniane i będą kontynuowane w projekcie Una.Futura, dzięki temu wydarzenie nie jest postrzegane jako zakończenie projektu, ale jako początek, który wpisuje się w długoterminową wizję Una Europa w zakresie badań i innowacji.

Więcej o Una.Resin i osiągnięciach projektu można znaleźć na stronie Una Europa.

Autor: Izabela Garibaldi