UJ na arenie europejskich inicjatyw uniwersyteckich

W dniach od 11 do 13 grudnia 2023 r. na Uniwersytecie College Dublin odbywa się Una Europa General Assembly - trzydniowe wydarzenie, w którym uczestniczą przedstawiciele z partnerskich Uniwersytetów Una Europa. Główny temat zgromadzenia to ‘What’s the Story’ – opowiadane historii, dzięki której, w połączeniu z bogatą historią naszych uniwersytetów partnerskich, możemy kształtować krajobraz szkolnictwa wyższego.

Uniwersytet Jagielloński podczas spotkań w Dublinie reprezentowany jest  przez prof. Armena Edigariana – prorektora UJ ds. dydaktyki, prof. Stanisława Kistryna – pełnomocnika rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa, prof. Bartosza Brożka – prodziekana ds. nauki Wydziału Prawa i Administracji (kierownika projektu Una.Futura) oraz delegację zaangażowaną w działania Una Europa na krakowskiej uczelni.

Uniwersytet College Dublin zorganizował dla gości serię spotkań, będących doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć Una Europa, omówienia sposobów pogłębienia współpracy między uniwersytetami partnerskimi oraz podjęcia kolejnych kroków i działań w projekcie Una.Futura. Ponadto przygotowano szereg wydarzeń, które pozwoliły na zapoznanie się z historią oraz kulturą Irlandii.

Jednym w kluczowych wydarzeń był zorganizowany 11 grudnia Una Europa Talk - sesja panelowa mająca na celu wymianę poglądów z zaproszonymi ekspertami. Jej główny tytuł brzmiał  ‘Rewriting the Script: European Universities alliances and the future of higher education’ (Zmiany w scenariuszu: sojusze uniwersytetów europejskich a przyszłość szkolnictwa wyższego). Paneliści, którzy wzięli udział w dyskusji to: profesor Orla Feely (rektor Uniwersytetu College Dublin), profesor Peter Lievens (prorektor ds. współpracy międzynarodowej, międzykulturowości oraz absolwentów na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim oraz Patricia Reilly (szefowa gabinetu Mairead McGuinness, komisarz UE ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych).

Poprzez angażującą rozmowę paneliści poruszyli temat transformacji europejskiego szkolnictwa wyższego i jej znaczenia dla instytucji, które angażują się w Inicjatywę Uniwersytetów Europejskich. Omówili wyzwania i możliwości dla interesariuszy na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, oraz to, jak szkolnictwo wyższe w Europie może i musi ewoluować, aby nadal służyć społeczeństwu. Dyskusja jest dostępna na kanale YouTube Una Europa.

Zachęcamy do zapoznania się z działaniami Una Europa na oficjalnej stronie: www.una-europa.eu oraz w mediach społecznościowych: XInstagramFacebook, oraz LinkedIn.